Az MBSR a Mindfulness-Based Stress Reduction (szó szerint: tudatosságalapú stresszcsökkentés) mozaikszava. Az MBSR-tanfolyamok formátumát Jon Kabat-Zinn és munkatársai dolgozták ki a a Masseschusets-i Egyetemen 1979-ben. A főként buddhista meditációs módszerekre, illetve részben hatha jógára alapozott önsegítő program során olyan technikákat tanulunk, amelyekkel testi és tudati szenvedésünk tudjuk mérsékelni – vagy akár teljesen meg is szüntetni.
Általában csoportos tanulásról van szó. Hetente tartunk 2-3 órás foglalkozásokat, amelyeken meditációs technikákat tanulunk és gyakorolunk. Emellett pedig alapvető, gyakorlati és elméleti tudást is szerzünk a tudat és az érzelmek működéséről. Habár társas tanulásról van szó, a munka lényegi részét mindenki otthon, önmaga végzi, ugyanis a tanfolyam lényeges része az egyéni, otthoni gyakorlás.
A tanfolyamokhoz általában hozzátartozik egy ún. elvonulónap is. Erre a 6—8 órás alkalomra általában a hatodik hét környékén kerítünk sort – itt nem tanulunk újat, hanem csak gyakorlunk.
Előfordulnak 6, 10, illetve 12 hetes MBSR-tanfolyamok is. Vannak 5 vagy 6 napos táborok (elvonulások), amelyek keretében szintén elsajátítható a szemlélet. Online, illetve egyénileg is lehet MBSR-t tanulni.
Mióta a Massachusetts-i Egyetem Stresszklinikáján kidolgozták, és 1979-ben alkalmazni kezdték ezt a programot, a mindfulness szinte világméretű mozgalommá vált, különösen az angolszász országokban terjedt el. Számos új, tudományosan is akkreditált módszer született azóta, mint pl. az MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy – tudatosságalapú kognitív terápia) vagy az MBPT (Mindfulness-Based Pain and Illness Management – tudatosságalapú fájdalom-s betegségmenedzsment), de létezik már kifejezetten szülőknek, természetkedvelőknek vagy pedagógusoknak szóló program is.
A tudatos jelenlét meditációinak hasznát nagy mennyiségű tudományos kutatás támasztja alá. A hétköznapi szenvedés mértékének a csökkentésén túl számos mentális és testi probléma esetén is sokszor hasznosan alkalmazható (pl. fájdalomzavar és krónikus fájdalmak, alvászavar, szorongásos állapotok, a depresszióba való visszaesés megelőzése, evészavarok, függőségek, ADHD, pánikzavar, az immunrendszer erősítése – de ez a felsorolás szinte végtelen hosszúságú lehetne). Mindezektől függetlenül az MBSR a szó hagyományos értelmében nem terápia, még csak nem is tanácsadás – sokkal inkább „önmagunkkal való törődés”. Jon Kabat-Zinn szerint aki meditál, az önmagát gyógyítja.